Elli, az elefánt

Kicsoda Elli?

Elli elefánt - a német KAKS Alapítvány ajándéka azoknak a gyerekeknek, aki elveszítették egyik szemüket (fotó: Magyar Retinoblasztómások Egyesülete)

A német KAKS (KinderAugenKrebsStiftung) szervezet egy fantasztikus ötlettel állt elő, hogy támogassa azokat a retinoblasztómás gyerekeket, akik elvesztették a szemüket. Elli, a plüss elefánt szeme különleges: kivehető!

Elli segít a gyerekeknek a műszemhez való alkalmazkodásban, a kezelések átvészelésében, s hogy jobban megértsék, miért különböznek a többi gyermektől.

Elli elefánt kivette különleges szemét - a német KAKS Alapítvány ajándéka gyerekeknek, akik elveszítették a szemüket Elli elefánt - a német KAKS Alapítvány ajándéka azoknak a gyerekeknek, aki elveszítették egyik szemüket (fotó: Magyar Retinoblasztómások Egyesülete)

Ellivel egy csodás lehetőséget adhatsz gyermeked kezébe, hogy elfogadhassa az őt ért változásokat!

Az elefántot e-mailen lehet kérni név és pontos lakcím megadásával, ezen a mail címen: info@kinderaugenkrebsstiftung.de

Az elefánt az Alapítvány ajándéka, így ingyen, mindenféle költség nélkül postázzák!

A kisfiam a diagnózistól számított egy héten belül elveszítette a bal szemét. Nagyon örültem, amikor egy külföldi fórumon valaki megemlítette Ellit, és hogy három héten belül el szokták küldeni ingyen. Írtam is a KAKS-nak még aznap.

Először elkeveredhetett a levelem, amiben Elli-t kértem. Öt hét múlva ismét írtam nekik, vajon várhatjuk-e még Ellit a családba… nagyon kedvesen válaszoltak, hogy örülnek, hogy ismét jelentkeztem, küldik.

Három hét múlva már együtt örülhettünk a kisfiammal a hihetetlenül puha, kedves Elli-nek. Természetesen mindjárt vagy százszor kellett kivegyem és visszategyem a szemét, imádta!

(egyoldali retinoblasztómás kisfiú anyukája, Budapest)

A KAKS videója Elliről, aki már bejárta a világot:

Hogyan használd Ellit? – szülőknek

A KAKS Németországban, Tannheimben foglalkozik az érintett gyermekek és családok rehabilitációjával. Tapasztalataikra építve alkották meg Elli-t, hogy segítsen a gyerekeknek és szüleiknek ebbena folyamatban.

Honlapjukon egy rövid történeten keresztül mutatják be, hogyan segíthet Elli a gyerekeknek egy új barátot találni, akit védelmezhet, szerethet és akivel azonosulhat. Hevenyészett fordításban ez a következő:

A 3 éves kislány, Maike műszemmel élt, mióta retinoblasztóma miatt megműtötték. A változásokhoz való hozzászokás némi időbe került. Maike élvezte az emebrek reakcióinak megfigyelését, ahogy a játszótéren újra és újra kivette helyéről a műszemét. Azonban így számos műszemet tönkretett, ahogy azok a földre estek játék közben.

Maike szülei nem tudták, hogyan kérjék meg gyermeküket, hogy ne vegye ki a műszemét – egészen addig, amíg segítséget nem kaptal a KinderAugenKrebsStiftung-tól. Kaptak egy Elli elefántot és egy képeskönyvet az alapítványtól. Maike új barátjává és kedvenc plüssállatává vált Elli, akivel osztozhatnak a titkon. Maike varázslatos világában nincs különbség emberek és plüssállatok között, s könnyen azonosítja magát Ellivel. Gondozza és megmutatja a valódi világnak.

Ráadásul Maike Elli segítségével meg tudja mutatni mindenkinek, hogyan működik az ő különleges szeme. Ez Maike szüleinek is hasznos, Ellin meg tudják mutatni neki, hogy milyen óvatosan bánjon a különleges szemmel, ha azt ki kell venni, meg kell tisztítani. Maike most már sokkal jobban érti a dolgokat különleges szemével kapcsolatban. Elli segít Maike-nek felkészüni a kórházi kontroll vizsgáltokra is. Az óvodában a többi gyerek irigyli Maike-t, ők is szeretnének egy Elli-t. Ettől Maike szörnyen büszke, és nagy ritkán megengedi a legjobb barátainak, hogy szoros felügyelete mellett játszanak Ellivel.

Elli családtaggá vált, és Maike szülei nagyon örülnek, hogy könnebben tudják megbeszélni lányukkal a szem körüli dolgokat. A gyerekeknek meg kell tapasztalniuk, érinteniük, kipróbálniuk a dolgokt, hogy megértsék őket. Elli ezt lehetővé teszi számukra. Az orvosok és nővérek is élvezik Elli társaságát, amikor Maike elmagyarázza rajta, hogyan kezeljék megfelelően az ő különleges szemét.

Elli elkíséri és támogatja Maike-t a kórházi kontrollokon. Amióta Elli belépett Maike világába, Maike már nem veszi ki a műszemét és nem is tett tönkre egyetlen egyet sem.

A történetet retinoblasztómás gyerekek rehabilitációjával foglalkozó Sabine Streb-Vollstedt pszichoterapeuta osztotta meg az alapítvánnyal.

Érdekelhet még...

1 Response

  1. 2019. 08. 11.

    […] Számos eset ismert, amikor a kisgyermek játékból vagy a felnőttek ijesztgetése végett sokszor kiveszi az új műszemét. De ezen kívül is előfordulhat, főleg az első hetekben, hónapokban, hogy “kikotorja” a szemüregéből a gyermek, hiszen még új neki. Ezért a legeslegelső szemet talán érdemesebb akrilból készíttetni, és a hozzászokást elősegítendő beszerezni Ellit, az elefántot! […]

Vélemény, hozzászólás?

Az email címet nem tesszük közzé! A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük