Milyen anyagi segítséget kaphatnak a retinoblasztómában érintett családok?
Fontos tudni, hogy bármilyen anyagi segítségnyújtás (szociális ellátási forma) akkor vehető igénybe, ha egy gyermeket a kezelő szakorvos tartós betegnek vagy a Szakértői Bizottság látássérültnek, fogyatékosnak minősít. Összefoglaltuk, hogy retinoblasztóma esetében mit takarnak ezek a fogalmak:
Tartós beteg:
Tartós beteg a gyermek, mert egyfajta gyermekrákban betegedett meg, onkológiai és/vagy szemészeti/radiológiai kezelést kap. Ez a jogi státusz az utolsó kezelést követően még öt évig megmarad. Így tehát tartós betegnek minősül minden olyan gyermek, akinél retinoblasztómát diagnosztizálnak.
Látássérültség, fogyatékosság:
Látássérültnek, emiatt fogyatékosnak számít az a gyermek, akinek összes, akár szemüveggel is korrigált látásteljesítménye nem haladja meg a 33%-ot. (lásd bővebben kislexikon kapcsolódó fogalmai)
A fenti állapot valamelyikét a szakorvosok: szemész és/vagy onkológus igazolja, végleges látássérülést pedig a Látásvizsgáló Szakértői Biztottság szakértői véleménye.
Ezen igazolás(ok) birtokában igényelhetők az alábbi ellátási formák:
Emelt összegű családi pótlék;
Az emelt családi pótlékra jogosultsággal jár az ún. MÁK-os kártya (Magyar Államkincstár), amellyel utazási kedvezmény vehető igénybe.
Közgyógyellátási igazolvány: Alanyi jogon jár, ha a család emelt családi pótlékot kap, ezzel bizonyos gyógyszerek ingyenesek vagy olcsóbbak a meghatározott gyógyszerkeret (évi 6000 forint) erejéig, ill. ingyenesen készíttethető a NEAK által támogatott helyen szemprotézis.
Parkolási kártya: ingyenes parkolást biztosít olyan közterületeken is, ahol egyébként fizetni kell, ill. igénybe vehetők ezáltal a mozgássérültek számára fenntartott parkoló helyek; fontos, hogy csak akkor, ha a gyermek is jelen van, vagy őt viszik/érte mennek valahová;
Étkezési díj mentesség, vagy kedvezmény óvodákban, illetve iskolákban – az egészséges testvérek számára is.
A GYES meghosszabítható a gyermek 10 éves koráig.
Az ügyintézés javasolt menete
Először a családipótlékot érdemes igényelni, majd az így kapott határozat bemutatásával, illetve az így kapott ún. MÁK-os kártyával (Magyar Államkincstár) lehet elindítani a másik két igazolvány kérelmezését.
A közgyógyellátási igazolvány kérvényezéséhez első alkalommal a háziorvostól is kell javaslatot kérni a kormányablak meglátogatása előtt. Az óvodai, iskolai étkezési díjjal kapcsolatos kedvezmény az adott oktatási intézményben igényelhető.
Az ügyintézés minden esetben a területileg illetékes kormányhivataloknál történik.
Speciális helyzetekben igényelhető további ellátási formák
Az alábbiakban olyan ellátási formákat sorolunk fel, melyek akkor igényelhetőek, ha a család különösen nehéz anyagi körülmények között él, ill. a gyermek a retinoblasztóma következtében látássérültté vált.
Természetesen az alább felsoroltak csak lehetőségek, minden juttatásnak külön feltételrendszere van, hogy egy adott család számára mi igényelhető és mi nem, azt külön-külön kell mérlegelni.
Látássérültek számára lehetőség az ún. vakigazolvány kiváltása a Vakok és Gyengénlátók Országos Szövetségénél. Ez az utazási kedvezményeken túl számos múzeum, kiállítóhely, intézmény szolgáltatásainak ingyenes, vagy nagyon kedvezményes igénybevételére jogosít.
Ebből a felsorolásból kihagytuk azokat a tételeket, melyeket már a fentiekben említettünk, mert ezek minden retinoblasztómás gyermek esetében igényelhetőek.
Speciális ellátási formák:
- Utazási kedvezmények
- Utazási költségtérítés
- Gépkocsi súlyadó kedvezmény
- Személygépkocsi szerzési támogatás
- Átalakítási támogatás
- Közlekedési támogatás
- Akadálymentesítési támogatás
- Átmeneti segély
- Lakásfenntartási támogatás
- Ápolási díj
- Gyermekgondozási segély (GYES, meghosszabbított gyes)
- Gyermeknevelési támogatás
- Rendszeres gyermekvédelmi kedvezmény
- Rendkívüli gyermekvédelmi támogatás
- Óvodáztatási támogatás
- Víz-csatorna- és szemétdíj kompenzáció (Fővárosiak részére)
Bővebben:
- Jogi iránytű
- Juttatások, támogatások sérült gyermeket nevelő családoknak
- Fogyatékos gyermek után igényelhető ellátások
Ha további kérdés merül fel
Ha az ügyintézés során vagy az egyes ellátási formák kapcsán kérdése van, keresse bizalommal a lakóhelye szerint illetékes családsegítő központot, ill. a területileg illetékes kormányhivatal családtámogatási osztályát.
1 Response
[…] készíti a helyszínen. Gyermekeknek féláron, 70 ezer forintért vállalja (érdemes elolvasni: Anyagi támogatások). Asszisztensével (aki fordítja is a beszélgetést a helyszínen) együtt nagyon kedves, […]